Skolioza, mimo że brzmi trochę jak nazwa choroby wenerycznej, to coś co zapewne sam masz. W mniejszym lub większym stopniu. Skolioza jest to bowiem boczne skrzywienie kręgosłupa, które może mieć różne stopnie nasilenia. Może być wrodzona, idiopatyczna (o nieznanej przyczynie), lub wtórna (np. na skutek urazów lub chorób).
Zabieg usuwania skoliozy
1. Kiedy jest potrzebny?
Operacja jest zazwyczaj rozważana, gdy skrzywienie kręgosłupa przekracza 45-50 stopni lub powoduje ból oraz problemy z oddychaniem.
2. Rodzaje zabiegów
Fuzja kręgosłupa: Najczęściej wykonywana operacja, polegająca na połączeniu dwóch lub więcej kręgów w celu skorygowania skrzywienia.
Wstawienie prętów i śrub: Pręty i śruby są używane do stabilizacji kręgosłupa i stopniowego korygowania jego skrzywienia.
3. Proces operacyjny
Anestezja: Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym.
Wykonanie nacięcia: Wykonuje się nacięcie na plecach, przez które lekarz dostaje się do kręgosłupa.
Stabilizacja i korekcja: Przy użyciu prętów, śrub i przeszczepów kostnych (gdy są używane) kręgosłup jest stabilizowany i prostowany.
Rekonwalescencja: Czas potrzebny na powrót do zdrowia wynosi zazwyczaj od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od rodzaju operacji i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.