Level 1

Amputacja dwóch palców dłoni – animacja

Amputacja palców dłoni jest dość poważnym zabiegiem chirurgicznym. Najczęstszymi przyczynami amputacji paluchów są urazy mechaniczne (np. wypadki podczas pracy czy komunikacyjne), infekcje (np. zgorzel gazowa) czy z powodu cukrzycy (neuropatia cukrzycowa oraz niedokrwienie).

Do pewnego momentu wszystko można ratować. Jednak w przypadku każdej części ciała przychodzi taki moment, którego przekroczenie kwalifikuje kończynę już tylko do ucięcia. Dzieje się tak również wtedy gdy istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji na inne części ciała. W niektórych przypadkach, np. przy zaawansowanej gangrenie, amputacja jest jedynym sposobem na uratowanie życia człowieka.

video
play-sharp-fill
info
PRZEBIEG ZABIEGU

Amputacja palców dłoni przeprowadzana jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Chirurg, po dokładnym zaplanowaniu linii cięcia, usuwa uszkodzoną tkankę, starając się zachować jak najwięcej tej zdrowej, aby umożliwić późniejszą rehabilitację i protezowanie. Kości są starannie ucięte w miejscu paliczków, a mięśnie, nerwy i naczynia krwionośne są odpowiednio preparowane, aby zminimalizować ból pooperacyjny i ryzyko powikłań.

Zamknięcie rany odbywa się zazwyczaj za pomocą szwów, a na kikuta powinien zostać założony opatrunek uciskowy, aby zmniejszyć obrzęk i zapobiec krwawieniu.

info
POWIKŁANIA

Chociaż amputacja palców jest trochę prostszym zabiegiem w porównaniu z amputacjami większych części ciała, nie jest oczywiście pozbawiona ryzyka. Do najczęstszych powikłań należą infekcje rany, ból fantomowy oraz przykurcze i deformacje kikuta. W przypadku amputacji z powodu cukrzycy, ryzyko dalszych infekcji jest szczególnie wysokie z powodu upośledzonego gojenia ran.

Top Image

O AMPUTACJI PALCÓW

1. Ból fantomowy

U około 50-80% pacjentów po amputacji występuje ból fantomowy, czyli uczucie bólu w amputowanej części ciała. Mimo że fizycznie nie ma już palców, mózg wciąż „pamięta” ich istnienie, co prowadzi do tego dziwnego zjawiska.

2. Niesamowita adaptacja

Ludzki mózg ma zdumiewającą zdolność adaptacji. Badania pokazują, że osoby po amputacji często rozwijają nowe sposoby wykonywania czynności, które mogą być równie efektywne jak przed amputacją. Na przykład brak kciuka można częściowo kompensować poprzez zwiększone użycie pozostałych palców.

3. Statystyki

Amputacje kończyn górnych, w tym palców, stanowią około 5-10% wszystkich amputacji. Większość z nich jest wynikiem urazów w zawodach związanych z pracą fizyczną, takich jak budownictwo czy przemysł drzewny.

Bottom Image
Bottom line

losowe videomenu



Środek autostrady to fatalne miejsce na piknik. A to ze względu na szybko poruszające się pojazdy.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hide picture