Level 2

Akcja bojowa w Osetii, w trakcie wojny rosyjsko-gruzinskiej

Wojna w Osetii Południowej miała miejsce w 2008 roku. To konflikt zbrojny pomiędzy Gruzją a Osetią Południową i Abchazją – dwoma republikami leżącymi na terytorium Gruzji, dążącymi do separatyzmu. Do konfliktu dołączyła także Rosja.

info

Konflikt w Osetii Południowej trwał zaledwie pięć dni, ale pozostawił trwałe ślady. W ciągu kilku godzin rosyjskie bombowce zbombardowały gruzińskie miasta, a czołgi przekroczyły granicę, siejąc zniszczenie. Według danych ONZ, w wyniku walk zginęło ponad 2000 osób, a tysiące cywilów zostało zmuszonych do ucieczki ze swoich domów.

Poniższe nagranie to kolejna okazja, aby zobaczyć wojnę od kuchni. Klip przedstawia kilka ujęć wojennych z tamtego okresu: czołgi, podziurawionych żołnierzy oraz pośpiech, adrenalina i latające w powietrzu pociski.

video
play-sharp-fill
Top Image

Wojna Rosyjsko-Gruzińska 2008

1. 5 sierpnia 2008

Gruzja rozpoczyna ofensywę wojskową w Osetii Południowej, próbując przywrócić kontrolę nad regionem, który był pod kontrolą separatystów.

2. 7 sierpnia 2008

Rosja ogłasza rozpoczęcie operacji wojskowej w Osetii Południowej. Rosyjskie siły wkraczają do regionu, aby wspierać separatystów i bronić ludności cywilnej przed atakami gruzińskimi.

3. 8 sierpnia 2008

Rosyjskie siły zbrojne przeprowadzają szeroką ofensywę, w tym naloty lotnicze i ataki lądowe. Rosja zaczyna również bombardować Tbilisi, stolicę Gruzji.

4. 9 sierpnia 2008

Rosyjskie siły kontynuują ofensywę w Osetii Południowej i Abchazji, zdobywając strategiczne punkty. Gruzja ogłasza stan wojenny.

5. 10 sierpnia 2008

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ogłasza decyzję o wstrzymaniu działań wojennych, jednak działania zbrojne trwają nadal w niektórych rejonach.

6. 12 sierpnia 2008

Rosja i Gruzja podpisują porozumienie o zawieszeniu broni, brokerowane przez Francję, która przewodniczyła Unii Europejskiej. Trwa jednak negocjowanie szczegółów zawarcia pokoju.

7. 26 sierpnia 2008

Rosja formalnie uznaje niepodległość Osetii Południowej i Abchazji, co wywołuje międzynarodowe napięcia i potępienie ze strony wielu krajów.

Bottom Image
Bottom line
WIĘCEJ O WOJNIE W OSETII
losowe videomenu



Wielu śmiertelnych zadławień można uniknąć, gdyby przeżuwać pokarm dokładniej oraz jeść wolniej.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hide picture