Na wideo zarejestrowanym przez operatorów meksykańskiej stacji telewizyjnej widać dwójkę przyłapanych przemytników. Wspięli się oni sprawnie po metalowym płocie, mając na plecach niewymiarowe plecaki, wypełnione po brzegi narkotykami.
Młodzi burreros — bo tak nazywają się osoby wynajęte do szmuglowania dragów — często wspinają się lub czołgają pod płotem granicznym, aby transportować narkotyki z Meksyku do USA. Tym razem niestety się nie udało. Kiedy nasza dwójka wylądowała na amerykańskiej ziemi, zorientowali się, że są nagrywani. Próbowali krzyczeć do reporterów, aby ich nie filmowali, jednak nie spotkało się to z akceptacją i poszanowaniem ich prośby.
Nasi przyczajeni bohaterowie znaleźli schronienie w przydrożnych krzakach i skontaktowali się z kimś przez telefon komórkowy. To wtedy najprawdopodobniej dostali instrukcje, aby przerwać akcję i wrócić do Meksyku. Ciężko odmówić. Totalnie niewesoła sytuacja. Wspięli się więc z powrotem na 9-metrowe ogrodzenie, ulatniając się następnie gdzieś ku kresom meksykańskich pustkowi.
Ta dwójka była dość nieudolna, przestraszona i najwyraźniej niedoświadczona. Zazwyczaj jednak burreros to wyszkoleni profesjonaliści, regularnie szmuglujący ładunki dla meksykańskich karteli. Są to zdrowi i sprawni młodzi mężczyźni, zdolni do noszenia ciężkich ładunków — zazwyczaj, lecz nie tylko, marihuany. Muszą oni często być zdolni do wytrzymania wyczerpujących wędrówek po ekstremalnych pustynnych terenach.
Przez całą podróż kierują nimi tzw. halcones (zwiadowcy kartelu) rozmieszczeni w okolicy. To zapewne z jednym z nich kontaktowali się nasi przemytnicy. To oni wydają instrukcje. A zwiadowcy to też nie amatorzy. Często są to byli wojskowi, wcielający swoje umiejętności w życie. Wykorzystują przy tym wyrafinowaną technologię, taką jak noktowizory, dalmierze i satelity GPS.
Przemyt Narkotyków na Granicy USA-Meksyk
1. Skala Przemytu
Oszacowane ilości: Przemyt narkotyków z Meksyku do USA przy wykorzystaniu burreros stanowi znaczną część całkowitego przemytu narkotyków. W 2023 roku, amerykańska DEA (Drug Enforcement Administration) oszacowała, że ok. 80% marihuany przemieszczanej do USA pochodzi z Meksyku. Burreros są głównymi uczestnikami tego procesu.
2. Metody Przemytu
Typowe techniki: Burreros używają różnych metod, w tym tuneli, wspinaczki po płotach i czołgania się pod ogrodzeniami. W 2022 roku odnotowano ponad 200 prób przemytu, w których burreros stosowali te techniki. Sukcesy i niepowodzenia: Około 50% prób przemytu kończy się sukcesem, podczas gdy reszta jest zatrzymywana przez służby graniczne.
3. Wykorzystywana Technologia
Wyposażenie: Burreros często korzystają z zaawansowanego sprzętu, takiego jak noktowizory, GPS, oraz specjalistyczne plecaki. W 2023 roku amerykańskie służby graniczne przechwyciły około 300 zaawansowanych technologicznie plecaków przemytniczych.
4. Ekonomia Przemytu
Dochody z przemytu: Koszty przemytu dla burreros mogą wynosić od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy dolarów miesięcznie w zależności od ilości przemycanych narkotyków. W 2022 roku szacowano, że przemyt marihuany przez burreros przynosił zyski przekraczające 2 miliardy dolarów rocznie. Zarobki burreros: Wynagrodzenia dla burreros różnią się w zależności od ich doświadczenia i ryzyka, ale przeciętnie mogą wynosić od 500 do 1 500 dolarów za jedną akcję przemytniczą.
5. Profil Demograficzny Burreros
Wiek i pochodzenie: Burreros są zazwyczaj młodymi mężczyznami w wieku 18-30 lat, pochodzącymi głównie z Meksyku. W 2023 roku szacowano, że około 70% burreros to osoby poniżej 25 roku życia. Motywacje: W większości przypadków burreros podejmują działalność przemytniczą z powodów ekonomicznych, związanych z niskimi dochodami w ich rodzinnych regionach.
6. Współpraca z Kartelami
Organizacja: Burreros są zazwyczaj częścią zorganizowanych grup przestępczych, które współpracują z kartelami narkotykowymi. W 2023 roku około 60% burreros było powiązanych z większymi kartelami narkotykowymi.
7. Działania Rządowe
Interwencje: W odpowiedzi na rosnącą skalę przemytu, w 2022 roku wprowadzono szereg nowych środków ochrony granic, w tym zwiększoną liczbę patroli i wykorzystanie nowoczesnych technologii detekcji. W 2023 roku budżet na ochronę granic USA wzrósł o 15% w związku z intensyfikacją działań przeciwko przemytnikom.