Level 1

Jeden z wielu atomowych wybuchów na pustyni w Nevadzie

Poniżej zobacz nagranie z detonacji atomowej znanej pod nazwą Grable. Wszystko miało miejsce w 1953r. na testowym poligonie na pustyni Nevada i był to pierwszy oraz jedyny wystrzał z działa atomowego Atomic Annie. Detonacja nastąpiła 19 sekund po wystrzeleniu, a siłę wybuchu oszacowano na 15 kiloton.

video
play-sharp-fill

Zauważcie, że na nagraniu po prawej stronie można zobaczyć kilka pionowych strug dymu. Są to tak zwane 'linie odniesienia’. Można powiedzieć, że to gigantyczna linijka do pomiaru wielkości kuli ognia i sprawdzenia propagacji fali uderzeniowej. Można nawet zauważyć jak kołyszą się w przód i w tył pod wpływem dynamicznych prądów wiatru.

Linie są od siebie równomiernie oddalone i są uruchamiane zdalnie na około pół minuty przed detonacją. Późniejsza analiza nagrania i zachowania się linii odniesienia, pozwala naukowcom wyciągnąć wiele przydatnych wniosków, co do przebiegu testu.

Pocisk atomowy w9
Pocisk atomowy W9
DZIAŁO ATOMOWE ATOMIC ANNIE
losowe videomenuW większości przypadków, gdy facet pieprzy żonę swojego przyjaciela, a potem zostaje przez niego zabity - ich przyjaźn się kończy.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hide picture