Level 1

Działo atomowe o średnicy 280mm!

M65 Atomic Annie, to projekt amerykańskiej armii, która w pocie czoła pracowała nad zastosowaniem energii atomu, na polu walki. Prace nabrały tempa, szczególnie po zakończeniu II wojny światowej. Efektem wzmożonych działań aliantów, było to monstrualne działo atomowe M65. I mimo, że szybko zaprzestano jego produkcji, tak z całego pokaźnego arsenału balistycznego, na pewno ta broń zasługuje na chwilę uwagi.

Atomic Annie broń nuklearna

Prace nad działem Atomic Annie rozpoczęto w 1949r. a model prototypowy, był przystosowany do wypluwania pocisków wyposażonych w głowice o wadze 15-kiloton. Cały zestaw artyleryjski ważył prawie 80 ton, a jego ustawienie i przygotowanie do działania zajmowało tylko 12 minut. Tylko 3 minuty więcej zajmowało złożenie działa w gotowość do transportu. Koszt wyprodukowania jednego zestawu, to przy uwzględnieniu obecnej siły nabywczej dolara – ok. 8 mln dolców. Mimo to, armia amerykańska zdecydowała się zamówić 20 takich dział.

m65 - działo

Transport takiego działa, to najważniejsza przeszkoda z którą musieli zmierzyć się amerykańscy technicy. Finalnie do transportu, wykorzystano ciągniki firmy Kenworth, a do sprawnego przemieszczania się i ustawienia działa w wyznaczonej pozycji, potrzebne były 2 sztuki owych traktorów.

W 1953r. jeden zestaw wysłano również na pustynię Nevada, gdzie przeprowadzono testy działa w ramach operacji Upshot-Knothole. Wystrzelono wtedy z Atomic Annie pierwszy i zarazem ostatni pocisk atomowy. Pocisk kalibru 280mm – z uzbrojoną głowicą, został wyrzucony na odległość 11 km. Przy czym warto wiedzieć, że maksymalny oficjalny zasięg M65, to ponad 30 km, choć przy dogodnych warunkach atmosferycznych, możliwy jest wystrzał nawet na 50 km.

video
play-sharp-fill

Rezultat testu wypadł bardzo pomyślnie, wobec czego wyprodukowane zestawy postanowiono wysłać m.in. do Europy, a konkretnie do Niemiec. W samym USA, szybko jednak model M65 został wyrzucony z fabryk, a to wraz z wynalezieniem dużo lepszych rozwiązań i postawieniem na działa atomowe mniejszego kalibru. Atomic Annie, mimo iż była bardzo niezawodna oraz dysponowała naprawdę dużą siłę rażenia, to jednak transport tak monstrualnego zestawu nastręczał zbyt wielu problemów.

ZOBACZ DETONACJE TEGO DZIAŁA
losowe videomenuPrzebywanie blisko krawędzi klifu zwiększa prawdopodobieństwo upadku z krawędzi tego klifu.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 komentarz

Hide picture