Level 2

Mężczyzna kompletnie stracił twarz w wyniku porażenia prądem

Szpitalny oddział ratunkowy Facet

Dallas Wiens (25 lat), był pracownikiem budowlanym w Teksasie. Pewnego dnia – podczas malowania kościoła – stracił równowagę na rusztowaniu i głową dotknął kabla linii energetycznej. Cudem przeżył spotkanie z łukiem elektrycznym, jednak nie bez konsekwencji. Jego twarz dosłownie rozpłynęła się od ogromnej energii. Stracił oczy, nos i wszystkie zęby. Co ciekawe – jego mózg nie doznał żadnych uszkodzeń. Potrafi mówić oraz racjonalnie myśleć.

Przed porażeniem
Dallas Wiens – przed wypadkiem

Po wypadku, poszkodowany następne 3 miesiące spędził w śpiączce farmakologicznej. W tym czasie przeszedł ponad 20 operacji, w ramach których: usunięto mu lewe oko, a prawe zakryto płatem skóry, aby chronić je przed dalszymi uszkodzeniami. Następnie chirurdzy spędzili prawie 40 godzin, pracując nad wstępną rekonstrukcją twarzy. Wykorzystali do tego mięśnie jego pleców. Mimo włożonej energii, jego twarz nadal przypominała ziemniaka. Ponad to, pozostał on trwale ślepy oraz pozbawiony był ust oraz nosa.

twarz przed przeszczepem
Dallas Wiens – jeszcze przed przeszczepem

Żeby tego było mało, lekarze zwiastowali, że prawdopodobnie Wiens będzie sparaliżowany od szyi w dół i nigdy nie będzie w stanie mówić ani przyjmować stałych pokarmów. On jednak w dupie miał zdanie lekarzy i już 3 miesiące później zaczął wymawiać pierwsze słowa. Niewiele później zaczął również przyjmować pokarmy stałe – mimo, że było to wbrew zaleceniom lekarzy. W maju 2009r. opuścił szpital na wózku inwalidzkim. Pół roku później nie potrzebował już nawet wózka. „Fuck it fuck!” – powiedział, podobno.

video
play-sharp-fill

Po 2 latach, uśmiechnęło się do niego szczęście. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych chciał zainwestować w rozwój badań nad przeszczepami twarzy – mając nadzieje na efekty, które pomogą żołnierzom z podobnymi urazami. Sypnął więc szpitalowi kasą, kładąc na stół 3,4 mln. dolarów, aby doprowadzili twarz Wiensa do ładu i składu.

Twarz po przeszczepie
Dallas Wiens – po przeszczepie twarzy

Była to pierwsza taka operacja w USA. Dzięki temu otrzymał on od nieznanego dawcy, zupełnie nowy: nos, usta, skórę, mięśnie i nerwy. Nauka jest niesamowita, co nie? Przeszczep niestety nie pozwolił mu przywrócić wzroku. Jednak na pewno przywrócił mu w miarę normalne życie – mężczyzna wychowuje córkę i zdążył się dwukrotnie ożenić.

Na slubie
Dallas Wiens – wiedzie do dziś szczęśliwie życie
losowe videomenu


[random_text_frame]


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hide picture