Level 1

Odruch Łazarza – zobacz jak wygląda

Nagranie przedstawia przypadek 19 letniego mężczyzny, który doznał obustronnego urazu mózgu. W tym przypadku powodem był pocisk z broni palnej. Śmierć jego mózgu nastąpiła 13 minut przed rozpoczęciem nagrania, a to co widzimy, to odruch Łazarza.

Jest to objaw neurologiczny – po raz pierwszy opisany w 1973 – który można zaobserwować u pacjentów ze stwierdzoną śmiercią mózgu. Jego wystąpienie, jest dowodem na utratę czynności mózgu pacjenta. Przypomnijmy, że powrót do zdrowia po śmierci mózgu jest niemożliwy.

video
play-sharp-fill

Warto dodać, że różne, mimowolne ruchy kończyn, stwierdzane są nawet u 75% pacjentów ze stwierdzoną śmiercią mózgową. Nie są więc rzeczą rzadką. W związku z tym, mamy na koniec pewną refleksje. Wyobraź sobie, że jesteś lekarzem w średniowieczu i ktoś umiera. I nagle, kikuty leżącego trupa zaczynają podrygiwać oraz zaplatać się na klatce piersiowej. Zapewne byłbyś bardzo zdezorientowany lub krzyknąłbyś „DEMON!” 😉

losowe videomenu90% samobójstw z użyciem broni palnej w USA kończy się sukcesem. Pozostałe 10% ofiar przeżywa, najprawdopodobniej bezpowrotnie tracąc podstawowe zdolności motoryczne. Doświadcza również silnego, przewlekłego bólu i szeregu innych powikłań, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, afazja, hemianopsja i porażenie połowicze.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 komentarz

Hide picture