M65 Atomic Annie to projekt amerykańskiej armii, która w pocie czoła pracowała nad zastosowaniem energii atomu na polu walki. Prace nabrały tempa, szczególnie po zakończeniu II wojny światowej. Efektem wzmożonych działań aliantów było to monstrualne działo atomowe M65. Mimo że szybko zaprzestano jego produkcji, z całego pokaźnego arsenału balistycznego ta broń na pewno zasługuje na chwilę uwagi.
Prace nad działem Atomic Annie rozpoczęto w 1949 roku, a model prototypowy był przystosowany do wypluwania pocisków wyposażonych w głowice o wadze 15 kiloton. Cały zestaw artyleryjski ważył prawie 80 ton, a jego ustawienie i przygotowanie do działania zajmowało tylko 12 minut. Tylko 3 minuty więcej zajmowało złożenie działa w gotowość do transportu. Koszt wyprodukowania jednego zestawu, przy uwzględnieniu obecnej siły nabywczej dolara, wynosił ok. 8 mln dolców. Mimo to armia amerykańska zdecydowała się zamówić 20 takich dział.
Transport takiego działa stanowił najważniejszą przeszkodę, z którą musieli zmierzyć się amerykańscy technicy. Finalnie do transportu wykorzystano ciągniki firmy Kenworth, a do sprawnego przemieszczania się i ustawienia działa w wyznaczonej pozycji potrzebne były 2 sztuki owych traktorów.
W 1953 roku jeden zestaw wysłano również na pustynię Nevada, gdzie przeprowadzono testy działa w ramach operacji Upshot-Knothole. Wystrzelono wtedy z Atomic Annie pierwszy i zarazem ostatni pocisk atomowy. Pocisk kalibru 280 mm z uzbrojoną głowicą został wyrzucony na odległość 11 km. Warto wiedzieć, że maksymalny oficjalny zasięg M65 to ponad 30 km, choć przy dogodnych warunkach atmosferycznych możliwy jest wystrzał nawet na 50 km.
Rezultat testu wypadł bardzo pomyślnie, wobec czego wyprodukowane zestawy postanowiono wysłać m.in. do Europy, a konkretnie do Niemiec. W samych USA szybko jednak model M65 został wyrzucony z fabryk. Zostało to spowodowane wynalezieniem dużo lepszych rozwiązań oraz postawieniem na działa atomowe mniejszego kalibru. Atomic Annie, mimo iż była bardzo niezawodna i dysponowała naprawdę dużą siłą rażenia, transport tak monstrualnego zestawu nastręczał zbyt wielu problemów.
ustawione